Zemřel papež František

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dnes, v pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let odešel k Pánu papež František. O úmrtí Svatého otce informoval vatikánský komoří (camerlengo), kardinál Kevin Farrell. Věřící na všech kontinentech se nyní spojují v modlitbě za jeho duši a děkují za jeho službu Církvi.
Zemřel papež František

Jeho Eminence kardinál Farrell dnes se zármutkem oznámil úmrtí papeže Františka těmito slovy: „Drazí bratři a sestry, s hlubokým zármutkem musím oznámit úmrtí našeho Svatého otce Františka. Dnes ráno v 7.35 se římský biskup František vrátil do domu Otce. Celý svůj život zasvětil službě Pánu a jeho Církvi.

Učil nás žít hodnoty evangelia s věrností, odvahou a univerzální láskou, zejména ve prospěch těch nejchudších a nejodstrčenějších. S nesmírnou vděčností za jeho příklad odevzdáváme jeho duši do náruče Ježíše Krista a prosíme za papeže Františka nekonečné milosrdné lásce Trojjediného Boha.“

Jorge Mario Bergoglio se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires v Argentině. V roce 1958 vstoupil do jezuitského řádu a kněžské svěcení přijal v roce 1969. Biskupem se stal v roce 1992 a kardinálem v roce 2001. Po rezignaci Benedikta XVI. byl 13. března 2013 zvolen papežem.

Jeho pontifikát byl charakterizován důrazem na skromnost, sociální spravedlnost a reformu církve. Papež František se zasazoval o větší roli žen v církvi a otevřený dialog s ostatními náboženstvími.

V posledních měsících trpěl vážnými zdravotními problémy. V pátek 14. února 2025 byl přijat do nemocnice na římské poliklinice Agostino Gemelli kvůli komplikacím po zánětu průdušek. Jeho stav se následně zhoršil a 18. února mu lékaři diagnostikovali oboustranný zápal plic. Po 38 dnech hospitalizace se vrátil do své vatikánské rezidence, kde pokračoval v rekonvalescenci.

V roce 1957, ve svých 21 letech, podstoupil operaci, při níž mu byla kvůli vážné infekci odstraněna část plic. V pokročilém věku často čelil respiračním obtížím; například v listopadu 2023 musel kvůli chřipce a zápalu plic zrušit plánovanou cestu do Spojených arabských emirátů.

V neděli 20. dubna ještě krátce pozdravil věřící při požehnání Urbi et Orbi.

V dubnu 2024 papež František osobně schválil druhé vydání Ordo Exsequiarum Romani Pontificis – liturgické knihy, která stanovuje podobu pohřebních obřadů papeže. Podle této aktualizované verze se bude řídit i jeho vlastní pohřeb. Nové vydání zavádí několik změn, mimo jiné to, že tělo papeže má být uloženo do rakve ihned v kapli, nikoli v místnosti úmrtí.

Podle arcibiskupa Diega Ravelliho, papežského ceremoniáře, si papež František přál jednoduché pohřební obřady, které mají především vyjadřovat víru církve ve vzkříšení a věčný život. „Obnovený obřad,“ řekl arcibiskup Ravelli, „se snaží ještě více zdůraznit, že pohřeb papeže je pohřbem pastýře a Kristova učedníka, a ne mocné osoby tohoto světa.“

Podrobnosti o pohřebních obřadech a dalším postupu vatikánské kurie budou oznámeny v nejbližší době.

Zdroj: https://www.cirkev.cz/

***

Životopis papeže Františka
Jorge Mario Bergoglio se narodil 17. prosince 1936 v argentinském Buenos Aires. Otec pracoval na železnici, matka zůstala v domácnosti, celkem měli pět dětí. Bergoglio vystudoval střední průmyslovou školu chemickou. V jedenadvaceti letech se rozhodl pro kněžství a 11. března 1958 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova (jezuité). Noviciát prožil v Chile, licenciát (doktorát) z filozofie obdržel na koleji sv. Josefa v San Miguel. Poté učil literaturu a psychologii na koleji Panny Marie Neposkvrněné v Santa Fé a na koleji Nejsvětějšího Spasitele v Buenos Aires. Kromě španělštiny mluví italsky a německy.

Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969 arcibiskupem Ramónem Josém Castellanem. Po svěcení absolvoval další řádová studia (1969-1971) a formaci (1971-1972, Alcalá de Henares ve Španělsku). Poslední řádové sliby složil 22. dubna 1973. V letech 1972-1973 působil jako novicmistr ve Villa Barilari v San Miguel, na tamní filozofické a teologické fakultě a v semináři. Jeho schopnosti neunikly pozornosti jeho představených, a tak byl 31. července 1973 zvolen provinciálem Tovaryšstva Ježíšova v Argentině (1973-1979). V letech 1980-1986 působil jako rektor Colegio Máximo de San Miguel a na tamější filozofické a teologické fakultě.

Biskupem Aucy a pomocným biskupem v Buenos Aires byl jmenován 20. května 1992. Svěcení obdržel 27. června 1992 z rukou kardinála Antonia Quarracina, arcibiskupa buenosaireského. Jeho biskupským heslem je „Miserando atque eligendo“ a ponechal si ho i jaké své motto papežské. Heslo vychází z komentáře Bedy Ctihodného k Matoušovu evangeliu, 9. kap., 9. verš. Větu „Ježíš pohlédne na celníka“ - Beda jakoby doplňuje a vykládá: „(pohlédl na něj) se soucitem a vybral si ho“. Smysl hesla lze tedy vyložit zhruba takto: „Bůh je k nám milosrdný a vyvolil si nás. Buďme k druhým milosrdní i my a neotáčejme se k nikomu zády.“

První celocírkevní události, jíž se Jorge Bergoglio zúčastnil, byla 9. řádná biskupská synoda v říjnu 1994. 3. června 1997 byl jmenován arcibiskupem-koadjutorem buenosaireským a v listopadu a prosinci téhož roku se zúčastnil Zvláštní biskupské synody pro Ameriku. Kardinálem byl kreován během konzistoře 21. února 2001. Stal se postupně členem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, pro klérus, pro instituty a společnosti zasvěceného života, členem Papežské rady pro rodinu a Papežské komise pro Latinskou Ameriku. 9. listopadu 2005 byl zvolen předsedou Argentinské biskupské konference (znovu zvolen 11. listopadu 2008).

Osobní profil papeže Františka najdete na stránkách Vatikánu.

Zdroj: https://www.bihk.cz/ 

Máte dotazy?